Поиск

Нова концепція “зеленого” переходу України: чому це важливо?

“Зелену” концепцію було розроблено, щоб Україна перейшла на чисту енергію з відновлювальних джерел. З одного боку, це пов’язано з глобальними змінами клімату, з іншого з прагненням сталого розвитку економіки та партнерських стосунків з країнами ЄС.

Концепція “зеленого” переходу є планом поступових дій до 2050-го року.


Європейський контекст


Кліматично нейтральний розвиток стратегічна мета європейських країн на найближчі десятиліття. До 2050-го року вони планують втілити принципи “European Green Deal” та трансформувати свою економіку в такий спосіб, щоб більша частина енергії надходила від вітру, сонця, води та біогазу, а обсяг викидів парникових газів був близьким до нульових.


Успіх у цій справі має кілька складників:


  • максимізація енергоефективності;

  • максимальне розгортання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та електрифікації;

  • перехід до екологічно-чистого транспорту;

  • запровадження циркулярної економіки (економіки замкнутого циклу);

  • розробки «розумних» мереж та комунікацій;

  • розширення біоенергетики та природного поглинання вуглецю.


Загальний курс України у питаннях “зеленої” енергетики дуже надихаючий.

Ми ратифікували Рамкову Конвенцію ООН про зміну клімату (РКЗК ООН), Кіотський протокол та Паризьку угоду. До речі, останню одними з перших.

Тож для України залучення до спільної перебудови європейських економік це логічний крок і можливість спіймати хвилю стрімких перетворень на краще.

Тому Рада національної безпеки і оборони України переглянула енергетичну стратегію «Безпека, ефективність, конкурентоспроможність», яка мала діяти до 2035-го року (схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року № 605-р), і розробила нову “зелену” концепцію.


На що ставимо?


Основними напрямками енергетичного переходу для України стане енергоефективність та відновлювані джерела енергії.


Енергоефективність дозволить раціонально використовувати наявні ресурси та зменшити витрати. Особливу увагу уряд має звернути на житловий сектор, адже тут поки що втрати ресурсів на шляху до споживача найбільші. Водночас, відновлювальні джерела енергії поступово братимуть на себе більшу частку випереджальної електрифікації економіки (транспорт, промисловість, будівлі).


Враховуючи потенціал нашої країни, вона цілком може видобувати 70% усієї енергії з відновлювальних джерел, і принаймні 15% з них даватимуть дахові сонячні панелі. Сонячні та вітрові станції замінятьТЕС, частка атомної енергії складатиме до 25%, а решту забезпечать гідроелектростанції та біогазові установки.

За таких умов передбачається значне збільшення ролі децентралізованого енергопостачання, що вимагатиме нових технологій.


Наразі ETL Group вже має клієнтів, які повністю забезпечують потреби своїх підприємств в енергії за рахунок сонячних станцій, а залишок продають державі за “зеленим” тарифом. У майбутньому такі підприємства матимуть змогу постачати енергію у найближчі населені пункти, тож вона долатиме невелику відстань, що знову ж таки, енергоефективно і дешево.


(не)Погана новина


Для переходу України до кліматично-нейтральної економіки необхідно щорічно забезпечувати залучення інвестицій в середньому на рівні 5% від ВВП. Перехід потребує великих одночасних інвестицій, що може вилитись у неприємні суми в платіжках кінцевих споживачів енергії. Тож держава має створити інвестиційні умови, коли “грати вдовгу” буде вигідним.


Негативний ефект мають компенсувати більш точні системи обліку спожитої енергії, використання у будівництві технологій “пасивного дому”, можливість встановити автономні джерела енергії, зручне кредитування, тощо. Але “зелений” перехід принесе Україні невичерпні і майже безкоштовні джерела енергії, тож інвестувати в “зелену” енергетику наразі варто.

Ми кажемо безкоштовні, тому що вони не потребують закупівлі ресурсів, та таких капітальних інвестицій як нові ТЕС чи АЕС. Після періоду окупності, за сьогоднішніх умов це приблизно 5 років, сонячні та вітрові електростанції не мають багато витрат.

Для приватних інвесторів прогнозується створення сприятливих умов з боку держави. Схеми підтримки включатимуть визначення вартості генерації енергії на конкурентних засадах та перехід від пільгових цін/тарифів на пільгові підключення або пріоритетний доступ. Будь-яка допомога від держави буде відповідати вимогам Договору про заснування Енергетичного Співтовариства та Угоди про асоціацію Україна-ЄС, тобто буде націлена на те, щоб не спотворювати конкуренцію на ринку.Ми в ETL Group віримо, що “зелений” перехід змінить країну всього за 30 років, і дуже хочемо докласти до цього руки, серця і досвід наших інженерів. Енергетичний перехід дасть змогу досягнути енергонезалежності, сталого виробництва і споживання енергії, кліматичної нейтральності.

За цими словами ховаються такі приємні речі, як покращення якості повітря в містах, розширення свобод для бізнесу, зниження тарифів на енергію, можливості розвитку для молоді та багато інших змін, які впливатимуть на життя звичайних людей.


Go solar, go future!


0 комментариев